V rámci sbírky Bílá pastelka se nám podařilo vybrat významnou částku, která se v rámci Středočeského kraje zařadila mezi pět nejvyšších výtěžků na podporu Tyfloservisu. Oproti loňskému roku jsme dosáhli téměř dvojnásobku vybrané částky – 11 440 Kč. Obrovské poděkování zaslouží studentky M. K. a B. H., které společně vybraly rekordních 4 062 Kč.
Na jedinečném vánočním jarmarku sociálních služeb, který se uskutečnil 10. prosince 2024 pod záštitou společnosti Doosan Bobcat EMEA Dobříš, se zapojilo šest studentů ze sexty a 2. ročníku. Děkujeme jim za jejich ochotu a pomoc, kterou ocenily všechny zúčastněné místní neziskové organizace.
Jarmarku se účastnily organizace Rukama nohama, Alka, Etela, Stéblo, Magdaléna a Charita Nový Knín.
Přejeme vám krásné adventní a vánoční období!
Dne 11. prosince jsme se vydali s žáky poznat bavorské město Norimberk. Po příjezdu jsme navštívili germánské muzeum, zde jsme si prohlédli expozici a zároveň budovu, která spojuje gotický klášter s moderními prvky architektury. Poté následovala komentovaná prohlídka městem, která nám ukázala dominanty města – kostel Panny Marie Norimberské, dům Albrechta Dürera a Císařský hrad. V neposlední řadě jsme navštívili norimberské adventní trhy, procvičili naučené německé fráze a ochutnali místní speciality. Celý den provázela dobrá nálada a pohodová atmosféra.
Všem účastníkům děkujeme.
Mš, Ko, Bc
V posledním listopadovém týdnu proběhla ve kvintě výměna s italskými studenty z parnerské školy v Imole. Přestože možnost ubytovat u sebe jednu z dívek mělo jen 10 žáků, programu se zúčastnila celá třída. Během celého týdne jsme viděli mnoho míst, prohlédli jsme si centrum Prahy, Hrad, Karlův most, Malostranské i Staroměstské náměstí, dále Svatou Horu v Příbrami, Hornické muzeum a Památník Vojna. Dokonce jsme zašli i za Starou Huť na Strž do Památníku Karla Čapka. Bohatý program jsme ale měli i ve škole. Kromě sportovního dopoledne jsme si i zatancovali, napsali a nakreslili česko-italsko-anglický slovník nebo vyrobili vánoční ozdoby. Celý týden jsme zakončili zpěvem českých a italských koled. A pak už nám nezbylo, než se v sobotu v 5.30 rozloučit. I my se moc těšíme, až své italské přátele v květnu navštívíme!
14 listopadu se v Kulturním domě v Dobříši konala vernisáž výstavy studentů našeho gymnázia. Na zahájení nechyběla živá hudba, zahrála děvčata ze sekundy a septimy. Výstava poskytla příležitost nahlédnout do světa mladých lidí, jejichž kreativita a osobní přístup k umění jsou více než zřejmé. Jedním z nejzajímavějších aspektů výstavy byla její různorodost. Zatímco některé práce vyjadřovaly osobní příběhy a emoce, jiné se zaměřovaly na aktuální společenské nebo ekologické problémy. Zájem budily i prototypy produktového designu a klauzurní práce našich absolventů. Vernisáž byla skvělou příležitostí nejen pro setkání s mladými umělci, ale i pro výměnu názorů a inspirace mezi uměleckou komunitou a veřejností. Atmosféra byla přátelská a uvolněná, pár obrazu našlo i kupce. Početný zájem o tuto událost ukazuje, že mladí umělci mají co nabídnout a jejich práce si zaslouží pozornost. Největší radost mám ale z faktu, že jsme dali začátek nové cyklické výstavě. Znamená to, že za čtyři roky setkáme se tam zase, a veřejností zůstanou představení noví nadaní studenti.
Gympl umí!
„Flasche – flaška, Wanne – vana“, česko německá animace proběhla 26.11. 2024 ve dvou skupinách v sekundě a odpoledne na konverzaci němčiny 3. ročníku a septimy. Cílem jazykové animace v moderaci Karla Hájka z organizace Tandem bylo ukázat, že němčina opravdu nekouše. Hry a týmové aktivity motivovaly žáky k osvojení slovní zásoby. Pohybové úkoly se postaraly o fixaci základních frází, v pozadí nezůstaly ani geografické a historické vědomosti, které žáci během animace skvěle zúročili. Ve všech skupinách panovala velmi soutěživá atmosféra a žáci s nadšením pracovali v inovativním prostředí výuky cizího jazyka.
Všem zúčastněným děkujeme! Mš a Ko
Ve čtvrtek 14. listopadu jsme v rámci maturitního estetického semináře zavítali do Prahy. Nejprve jsme navštívili Muzeum hudby na Malé Straně, kde jsme strávili necelé dvě hodiny. Kromě výstavy o českých hudebnících a jejich cestách do zahraničí jsme mohli obdivovat různé historické i moderní nástroje. Na některé z nich jsme si i zahráli, například na lyru, bubny nebo elektrickou kytaru. Po pauze na oběd jsme se opět sešli u Národního divadla, kde nás čekala dvouhodinová komentovaná prohlídka. Během ní jsme si mohli poklepat na základní kámen divadla stejně jako Palacký v roce 1868. Naše průvodkyně byla velmi znalá, a tak jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí jak o historii divadla, tak i o jeho baletní scéně.
Za estetický seminář Zuzana Prnová, oktáva
Od středy 2. 10. 2024 do pondělí 7. 10. se vybraná hrst studentů ze sexty zúčastnila výměnného programu s irskou školou Ramsgrange Community School.
Naštěstí to pro nás nebylo první shledání s našimi hostiteli, které jsme poznali již na jaře tohoto roku , takže jsme se nemuseli bát úplně nového kolektivu.
Ve středu velmi brzy ráno jsme měli sraz na Dobříši u Modré kočky. Po náročném dni, stráveném buď na cestách nebo na letišti v Amsterdamu, kde jsme přestupovali, jsme se konečně dopravili na cílové místo a rozdělili jsme se k hostitelským rodinám. Program následujících tří dnů jsme měli uspořádaný jako pestrý “puget” aktivit, od ochutnávky tamních vyučovacích hodin přes lekce tanců až po návštěvu nejstaršího, stále funkčního majáku na světě a výletu do historického města Kilkenny.
Ve středu 23. října jsme se společně v ranních hodinách vydaly do Prahy na seminář s názvem “Český Parlament a Parlamentarismus” pořádaný informačním střediskem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Seminář se skládal ze čtyř přednášek týkajících se především politologických a právnických témat. První z přednášek popisovala Parlament v českém ústavním systému. Dozvěděly jsme se tak zde např. historii vzniku Parlamentu, jaké jsou jeho hlavní úlohy či jakým způsobem vlastně funguje.
Druhá přednáška se zabývala volebním systémem do Poslanecké sněmovny a Senátu. Byla nám vysvětlena důležitost a účely voleb, jakým způsobem se výsledné hlasy převádí na mandáty a ke konci přednášky jsme se dostaly až k jednotlivým politickým stranám a jejich aktuálnímu zastoupení v Parlamentu.
Ve čtvrtek 24. října se skupina studentů ze sexty, septimy a 3. ročníku účastnila 11. ročníku středoškolské konference Rada mladších v Praze. Cílem konference byla otevřená debata studentů na témata týkající se ústředního motivu duševního zdraví. Ta letošní byla recept na štěstí, participace a mezigenerační spolupráce a kvalita života v ČR a ochrana naší demokracie, přičemž naše škola rovněž přispěla svou prezentací na téma první jmenované.
Akce nám umožnila přiblížit náš subjektivní pohled na danou problematiku a pozorovat rozličnost názorů v následovné diskuzi, která probíhala mezi více než stovkou studentů, pedagogů a odborné veřejnosti v zastupitelském sále Krajského úřadu Středočeského kraje.
Děkujeme za příležitost paní profesorce Sprengerové, která nás seznámila s možností naší účasti. Jednalo se o velmi cennou zkušenost v oblasti veřejného vystupování.
Akce byla živě vysílána na YouTube | Aftermovie
Justýna Vacková, sexta
Šedivé podzimní dny si semináře chemie projasnily na dnu otevřených dveří na Ústavu organické chemie a biochemie, který je pořádán pro studenty středních škol v rámci Týdne vědy a techniky AVČR.
Jednotlivé laboratoře ústavu si připravily hezky srozumitelné krátké přednášky, kde vědci studentům představili, čím se u nich v laboratoři zabývají.
Zjišťovali jsme, jak je pomocí světla možné rozeznat strukturu látek, co vše kolem nás fluoreskuje a jak je možné fluorescenci využít pro vývoj nových léčiv, jak se DNA může využít k předcházení náhlé choroby srdeční nebo co nám hrozí za další virové pandemie. Na některé z nás čekala také prohlídka tajných chodeb Ústavu a mnozí z nás si laboratorní techniky mohli sami vyzkoušet.
Akce bývá tradičně podařená, velmi žádaná a letos se povedla o to více, že témata byla velmi aktuální. Akci jsme si moc užili.
V pondělí 4. 11. 2024 navštívila naši školu paní Soňa Wojnarová z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. Připravila pro studenty sexty a literárních seminářů přednášku o činnosti akademie a seznámila je s možností stáže, během které si mohou vyzkoušet výzkumnou práci. Výskledky svého bádání pak mohou předvést na studentské konferenci. Další část přednášky byla zaměřena na onomastiku, tedy na nauku o vlastních jménech. Studenti se dozvěděli, jak se zaznamenávají a zkoumají toponyma (zeměpisné názvy) nebo která antroponyma (vlastní jména) je možné nechat zapsat do rodného listu. Mohli si také prolistovat různé onomastické příručky nebo nahlédnout do publikace „Jak se bude jmenovat vaše dítě?“, kde je uvedeno kolem 17000 různých jmen. Zpestřením byl oblíbený Kahoot! zaměřený na onomastické pojmy. Vítězům gratulujeme!
Gymnázium Karla Čapka s potěšením představuje výstavu prací svých talentovaných studentů s názvem "Gympl umí!". Tato výstava nabízí jedinečný pohled na zájmy, témata a světy mladých lidí, kteří prostřednictvím svých děl zkoumají otázky identity, společnosti, přírody a osobního sebepoznání.
Na výstavě budete mít příležitost vidět různorodá díla v široké škále technik. Nebudou chybět ani objekty z oblasti architektury a designu. Každý exponát je odrazem individuálních zájmů a současných výzev, kterým mladá generace čelí.
V pondělí 4. listopadu 2024 se 1. ročník vydal na exkurzi do Rudolfina, aby si poslechl Dvořákovu Osmou symfonii.
Během koncertu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o Dvořákovi a jeho díle, což nám pomohlo lépe pochopit koncert. Koncert trval dvě hodiny s jednou 20 minutovou přestávkou. Součástí koncertu bylo i vystoupení pana Richarda Nováka, který zazpíval kousek představení, přestože mu bylo už 93 let. Pan Novák má úchvatný hlas a za své skvělé vystoupení sklidil upřímný a dlouhý potlesk. Koncert se 1. ročníku velmi líbil a studenti získali skvělé zkušenosti a znalosti o klasické hudbě.
Anna Doležalová, 1. ročník
Ve čtvrtek 24.10. jsme se žáky 3. ročníku a septimy navštívili Goethe-Institut v Praze. Cílem naší exkurze bylo žákům představit moderní pracoviště, kde najdou podporu v učení se druhému cizímu jazyku. Během celého dopoledne jsme se setkali s několika rodilými mluvčími, kteří nám představili místní knihovnu a činnost organizace. Názorně nás seznámili s hlavními třemi pilíři institutu – jazykem, kulturou a informacemi. Návštěvu jsme zakončili 90minutovou únikovou hrou, která interaktivním způsobem pracovala se znalostmi o Německu.
Děkujeme všem za účast!
V úterý 22. října zažili studenti oktávy v doprovodu paní profesorky Coufalové a Valentové dnes již tradiční procházku Prahou v anglickém jazyce. Každý student si připravil pětiminutové povídání v angličtině o jedné z památek. Cílem výletu bylo zajímavé pojetí maturitní otázky z anglického jazyka, která se týká právě hlavního města ČR.
Sraz byl u parku Holubička, od kterého jsme pokračovali směrem k Pražskému hradu. Celá cesta k hradu i procházka po nádvoří byla prokládána zajímavými informacemi o okolí a o celém hradním komplexu. Zažili jsme i výměnu hradní stráže. Dále nás cesta vedla přes Jelení příkop (kde jsme si udělali společnou fotografii), Nový svět, Hradčanské náměstí, Nerudovou ulici a Karlův most až na Staroměstské náměstí, kde naše tour Prahou skončila. U každé památky nebo pěkné vyhlídky jsme se dozvěděli něco nového a měli jsme šanci zažít Prahu očima turistů.
Po postupu z okresního kola se naši běžci 9.10.2024 představili v krajském finále pořádaném v Mladé Boleslavi. V konkurenci 7 středních škol se nám podařilo doběhnout na krásném 4. místě a vysněná bronzová medaile byla opravdu nadosah. Jako jednotlivci jsme obsadili celkově 6., 10., 23., 24. a 26. místo.
Za odvedený výkon našim studentům děkujeme.
Kabinet TEV
V úterý 15. října 2024 proběhla na Gymnáziu Karla Čapka sbírka Bílá pastelka, kterou pořádá společnost SONS a Tyfloservis. Výtěžek ze sbírky je určen pro nevidomé a slabozraké, na výcvik vodících psů, nácvik chůze s bílou holí, výuka obsluhy počítačů apod.
Děkujeme všem dárcům a rovněž zúčastněným studentům kvinty a 2. ročníku.
V průběhu září jsme se s literárním seminářem třetích ročníků vydali na dvě zajímavé pražské akce. První byla Noc literatury. V Praze se tahle celorepubliková akce koná formou veřejných čtení současné literatury na netradičních místech, která bývají v jiné dny veřejnosti nepřístupná. Texty čtou známí herci a herečky a letos se konala v noblesním prostředí pražských Hradčan. Společně jsme stihli čtyři čtení: zamyšlenou prózu z Dánska, svěží a vtipnou italskou povídku o smrti, britské vyprávění o vaření piva na Loiře a nakonec svéráznou bulharskou dystopii, v níž se lidé chtěli vrátit do minulosti. I když to byla občas honička, byl to pro všechny zajímavý a inspirativní zážitek. Hodně pomohlo krásné počasí a samotné prostředí – Hradčany jsou nejen malebné a fotogenické, ale taky celkem klidné, aut jezdilo málo a všude to bylo blízko.
V rámci konverzací z anglického jazyka se studenti čtvrtého ročníku vypravili na poznávací výlet po krásách Prahy. Během této akce měli možnost prozkoumat řadu ikonických památek, které město nabízí.
Studenti navštívili Staroměstské náměstí, kde obdivovali orloj a historické budovy, a poté se vydali na Karlův most, známý svými sochami a malebnými výhledy. Pražský hrad, dominantní symbol města, je zaujal nejen svou architekturou, ale i fascinujícími příběhy, které se k němu vážou.
Další částí Prahy byl Josefov, historická čtvrť s bohatou židovskou historií, a Malostranské náměstí, kde se studenti kochali krásou barokních kostelů. Procházka Nerudovou ulicí, nabídla plno uměleckých galerií a tradičních hospůdek.
Letošní 20. ročník Měsíce Příběhů bezpráví organizace Člověk v tísni připomíná 35. výročí sametové revoluce.
Díky účasti v tomto programu se na našem gymnáziu v listopadu 2024 uskuteční projekce dokumentárního filmu a následná beseda s hostem. Tyto akce proběhnou v hodinách dějepisu nižšího gymnázia (tercie, kvarta) a vyššího gymnázia (3. ročník, septima).
Naši žáci budou mít skvělou příležitost přemýšlet a diskutovat o naší nedávné historii. Také se budou moci zúčastnit inspirativních debat s pamětníkem, které jim pomohou lépe porozumět naší minulosti a jejímu vlivu na současnost.
Koncem září jsme úspěšně zahájili výstavu Gympl má hlas v místní kavárně Velbloud v Dobříši. Vernisáž jsme pojali jako komentovanou prohlídku zároveň. Každá z autorek srozumitelným způsobem představila koncept svého individuálního díla a taky dala prostor pro případné otázky. Vzniklo tak pár zajímavých konfrontaci s divákem. Doufám, že tak milým způsobem budeme se moci prezentovat ve veřejným prostoru města i nadále.
Výstava je výběrem dosavadní práce studentek aktuálně sedmého ročníku Gymnázia Karla Čapka a představuje jedinečnou možnost nahlédnout do světa současných mladých lidí.
Dnešní generace čelí zcela novým výzvám a otázkám, které přetvářejí jejich pohled na svět i způsob, jakým ho reflektují prostřednictvím svého umění.
Tato výstava je prostorem, kde se jejich vize, myšlenky a emoce dostávají do popředí.
Každá individuální práce představuje hlas, který volá po změně, dialogu, nebo se snaží poukázat na nesrovnalosti v našem moderním světě. Výstavu je možné shlédnout do 23. listopadu.
“Dopis na obláček”
Milý Aleši,
je to neuvěřitelných 10 let, co jsme se rozcházeli na prázdniny s vědomím, že v září se budou studenti připravovat k maturitě z dějepisu za tvého vedení. Bohužel, vše bylo jinak. V den, kdy jsi měl být jmenován čestným občanem Dobříše, přišla ta smutná zpráva.
Vzpomínám na předcházejících 40 let, kdy jsme za totality v kabinetě ”norníků” ještě s dr. E. Rennerem řešili otázky filozofické, pedagogické, ty normálně lidské, ale hlavně politické, do sametové revoluce většinou ilegální. Aleši, vždy jsem obdivovala, jak jsi přirozeně vnímal principy demokracie a neohroženě je po celý život šířil mezi studenty a konečně po revoluci i veřejně realizoval.
Dvě mladé cyklistky, které navštěvují Gymnázium Karla Čapka Dobříš, Klotylda a Babeta Slukovy, dosáhly v posledních měsících významných úspěchů na národní i mezinárodní úrovni. Díky jejich talentu a tvrdé práci se staly jedněmi z nejlepších mladých závodnic v České republice.
Klotylda a Babeta se věnují především závodům na horských kolech, cyklokrosu a občas i enduru či silniční cyklistice. Trénují několikrát týdně a účastní se několika soustředění, což je nezbytné pro jejich přípravu. Kromě sportu také úspěšně zvládají studium na gymnáziu.
Na letošním Mistrovství ČR v olympijském cross country v Harrachově získaly obě medaile – Babeta stříbrnou a Klotylda bronzovou jako mladší v kategorii starší žákyně a kadetky. Se svým týmem se staly Mistryněmi ČR ve štafetovém závodě. V loňském roce byly obě Mistryněmi ČR ve svých kategoriích i ve štafetě.
Milí studenti, pokud máte zájem o páteční odpolední tvořivá setkávání, hlaste se na daniela.doubkova[zavináč]gymkc.cz Na stejný kontakt směřujte i případné dotazy.
Vážení rodiče, milí studenti,
v loňském roce na naší škole proběhl pilotní projekt Výtvarka jinak. Měl ověřit, jaký by byl mezi studenty zájem o výtvarnou práci, která by neměla estetické ambice, ale byla by především zdrojem sebepoznání a poznávání druhých. Zkušenost z loňska potvrdila smysluplnost takového setkávání a přinesla i nápady, jak zlepšit některé okolnosti projektu. Nabízíme proto Výtvarku jinak také v letošním školním roce.
Na začátku školního roku 2024/25 si studenti oktávy a čtvrtého ročníku užili poslední společný výlet a vyrazili na výtvarný zájezd do Itálie. Studenti viděli mj. i muzeum Ferrari navržené českým architektem Janem Kaplickým, město mozaik Ravennu, města Boloňu, Modenu a zábavní park Mirabilandia.
Když zrovna necestovali po italských památkách, zůstali v Lido Adriano, kde se chodili koupat do moře a pracovali na dílčích úkolech, jako bylo lovení mořských živočichů, kreslení mozaiek a skládání písně.
Po cestě zpět do Čech si udělali ještě zastávku v jednom z nejromantičtějších měst Evropy – v Benátkách. Tam mohli vidět např. Ponte di Rialto, Dóžecí palác a zájemci mohli zažít i jízdu na typické gondole benátskými kanály.
V pondělí 26. 8. 2024 zavítal radní Středočeského kraje pro oblast vzdělávání a sportu Mgr. Milan Vácha spolu s vedoucí oddělení správního a organizačního odboru školství Středočeského kraje Mgr. Ingrid Vavřínkovou do Gymnázia Karla Čapka v Dobříši.
Během setkání s pedagogickým sborem vyjádřil poděkování panu RNDr. Jiřímu Kastnerovi za jeho dlouholeté a úspěšné působení ve funkci ředitele a uvedl Mgr. Markétu Špakovou, která byla 1. 8. 2024 do této funkce nově jmenována.
V závěru školního roku se studenti tercie zúčastnili ekokurzu v školském zařízení Rychta - Lipka pro enviromentální vzdělávání v obci Krásensko. První den studenti strávili poznáváním přírody v Moravském krasu v okolí obce Rudice a prohlídkou několika jeskyň. V dalších dnech studenti zkoumali, jaké rostliny a živočichové se nacházejí v našem okolí a určovali je podle klíčů a atlasů. Pomocí zapůjčených laboratorních pomůcek studenti měřili vlhkost půdy, teplotu povrchu a zamýšleli se, jak lépe hospodařit s vodou v krajině, kde je vody nedostatek. Poslední den proběhla malá konference, na které studenti představili své projekty a výsledky svého bádání. Velmi zdatně se jim podařilo obhájit svou práci a prezentovat ji.
V sobotu 15.6. jsem se jako jedna z výherců Diplomatického kvízu měla možnost setkat naživo s panem Janem Lipavským, ministrem zahraničních věcí ČR. Schůzka se konala v prostorách Černínského paláce, sídle Ministerstva zahraničních věcí. V jejím průběhu jsem se také seznámila s dalšími výherci z jiných středních škol nejen z okolí Prahy, ale také například z Brna, Třeboně i Mostu.
Po vřelém přivítání započala diskuze, kdy jsme pokládali dotazy týkající se nejrůznějších témat. Dozvěděli jsme se názor pana ministra na nového slovenského prezidenta a právo veta v EU. Mimo jiné jsme probrali i nadcházející prezidentské volby v USA, vážnost války na Ukrajině a české vztahy s Ruskem. Ke konci setkání jsme rovněž dostali od pana ministra menší dary.
Ke konci školního roku nás naše paní profesorka němčiny vzala na exkurzi do společnosti Zeiss v rámci projektu Echt Praxe německého velvyslanectví. Tato firma se zabývá výrobou optických čoček do brýlí, ale vyrábí i spoustu jiných věcí, které se v běžném životě používají. Ve firmě nás velmi vřele přivítali a provedli nás celým workshopem, během kterého nám představili čtyři hlavní divize firmy. Viděli jsme měřící zařízení, mnoho druhů mikroskopů, digitální tvarování avatara pro výběr brýlí a přiblížili nám proces chirurgických operací očních čoček.
Reprezentanti vyššího gymnázia zaběhli další úspěšný závod v orientačním běhu. Umístění na stupních vítězů v celorepublikovém finále přeboru středních škol jim uniklo o vlásek.
V polovině května odjeli závodníci z nižšího i vyššího gymnázia na krajský přebor škol v orientačním běhu. Závod se konal v Kralupech nad Vltavou a z Dobříše byl vypraven autobus nejen s našimi žáky, ale i s účastníky z ostatních dobříšských škol. V nabité konkurenci 20 základních škol a nižších gymnázií se mladší účastníci z naší školy umístili na druhém místě. Těsně jim tak unikl postup do celorepublikového finále.
Francouzštináři naší školy se díky paní profesorce Lukjanové opět účastnili zájezdu do Francie, tentokrát jsme navštívili Provence. Týden od 2. do 9.6 jsme strávili v kempu Azur Rivage v městečku Anthéor a každý den jsme absolvovali výlety do blízkých měst a vesnic, kterými nás provedl průvodce Jenda.
První den jsme se ještě po cestě do kempu stavili v Monaku. Navštívili jsme casino, známou zatáčku F1 a užili jsme si krásně výhledy na moře. Dalšího rána jsme se vydali do města parfémů Grasse, kde jsme se podívali do parfumérie Fragonard a poté jsme přejeli do Cannes, města známého pro filmový festival. Ve středu jsme navštívili francouzské Benátky – Port Grimaud, ze kterého jsme se lodí přeplavili do nádherného Saint-Tropez, kde jsme měli možnost vidět četnickou stanici z filmů Le Gendarme de Saint-Tropez.
Gymnázium Karla Čapka nabízí svým studentům možnost zapojit se do mezinárodní spolupráce.
Více než 25 let jsme se aktivně podíleli na celé řadě projektů typu Multilaterální partnerství KA2 (program Erasmus+, dříve Comenius). Stovky studentů spolupracovaly se svými zahraničními vrstevníky na projektových úkolech a desítky studentů se zúčastnily mezinárodních konferencí v našich partnerských školách (Belgie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Turecko).
Rovněž naše gymnázium pravidelně hostilo studenty a učitele na menších či větších mezinárodních setkáních a také úspěšně plnilo roli koordinátorské školy pro partnerství 8 vzdělávacích institucí.
Dne 1.6. nás pozvala paní profesorka Čapková a pan profesor Čapek na Veletrh vědy do Prahy. V sobotu jsme někteří vyjeli z autobusového nádraží a metrem dorazili do Letňan. Na začátku jsme si prohlédli pár stánků. Následovně jsme šli do Keplerova sálu, kde na nás čekaly dvě přednášky-Chemická science show: Tajemství života, Bohové a démoni. Po cestě zpátky nás sice zastihl déšť, ale dojeli jsme v pořádku.
Veletrh vědy jsme si moc užili (i přes velký nápor lidí) a tímto děkujeme paní profesorce Čapkové, že nás na takovou akci vzala mimo dobu školního vyučování.
Eliška Cardová, sekunda
Od 08. do 11. května 2024 vybraná část studentů z kvinty hostila v rámci výměnného pobytu delegáty až ze samotného Smaragdového ostrova. To vše pod dohledem a s organizací paní profesorek Coufalové a Valentové.
Vyjmenovávat v chronologickém uspořádání veškeré aktivity by pravděpodobně nebylo v rozsahu tohoto zápisu, i tedy si dovolím vytáhnout pouze jeden z pernějších dnů, který může sloužit jako reprezentativní vzorek celého pobytu.
V pátek 17. května 2024 proběhly na naší škole Studentské volby do Evropského parlamentu v rámci projektu od JSNS. Průběh voleb (příprava volební místnosti, volební komise, sčítání hlasů…) zajistila studentská rada. Možnost volit měli všichni studenti osmiletého a čtyřletého gymnázia, kterým již bylo 15 let. Ze 192 možných voličů jich k volbám dorazilo 57, to je 29,69 %. Výsledky voleb dopadly následovně:
Kompletní výsledky voleb jsou zveřejněny na webu JSNS zde.
Život dětem tímto srdečně a s úctou děkuje studentkám a studentům
Gymnázia Karla Čapka, Školní 1530, Dobříš
za účast v jarních Srdíčkových dnech a za finanční částku 6 042 Kč
získanou prodejem předmětů s logem Život dětem.
Částka bude použita na pomoc dětem se závažnými onemocněními, které jsou stabilně odkázány na domácí péči svých rodičů, a to konkrétně na pořízení rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, na úhradu zdravotnického materiálu, speciální výživy, rehabilitačních pobytů apod. Děkujeme Vám, že nám pomáháte proměnit dětské slzy v úsměv.
V pondělí 6.5. se v sekundě uskutečnila soutěž v matematice a českém jazyce, kterou pro nás vymysleli někteří spolužáci (s pomocí našich profesorek Z. Čapkové a D. Pergeltové).
Byli jsme rozděleni do skupin, ve kterých jsme společně na jednotlivých stanovištích plnili zadané úkoly. Každá skupina si vybrala svůj originální název. K řešení jsme dostali celkem 28 úloh, které se zaměřovaly převážně na novou látku. Úlohy byly bodovány podle složitosti a získané bodové skóre bylo zapisováno do tabulky.
Po splnění všech úkolů byli vyhlášeni naši vítězové, kteří si postupně chodili pro sladkou odměnu. Poté jsme všichni dostali palačinky upečené paní profesorkou Pergeltovou, které chutnaly výborně. Mockrát děkujeme (-:)
Soutěž jsme si moc užili. Tímto hlavně děkujeme všem organizátorům soutěže a paním profesorkám, které tuto soutěž umožnily.
Eliška Cardová a Niky Novotná, sekunda
Koncem dubna naši studenti již tradičně absolvovali krajské kolo Juniorského maratonu v Praze. Naše silná sestava obsadila v nabité konkurenci 20 škol z celých středních Čech skvělé 2 místo za štafetou Gymnázia z Příbrami. Tento senzační výkon nám vynesl postup do celostátního kola, které se konalo při příležitosti Pražského maratonu 5. května se startem na Staroměstském náměstí.
Zde se sešlo 27 družstev z celé republiky. Konkurenci tvořily z velké části sportovní školy, a proto je naše celkově 17. místo velkým úspěchem. Báječná atmosféra byla pro studenty velkým zážitkem a všem moc děkujeme.
Ve studovně Gymnázia Karla Čapka se 29. dubna uskutečnilo předávání certifikátů úspěšným absolventům dobrovolného kurzu „Psaní všemi deseti“. Blahopřejeme! Vážíme si vašich výkonů na úkor vašeho volného času.
Postřehy, zkušenosti a vzkazy úspěšných žáků napříč od primy do oktávy:
Prima
„Když má někdo trpělivost a motivaci, naučit se psát všemi deseti není těžké.“
„I když jsou chvíle, kdy se nedaří, je dobré se nerozčilovat a zachovat chladnou hlavu.“
Sekunda
Dne 2.5. jsme se studenty třeťáku a konverzace septimy navštívili Goethe-Institut v Praze. Studenti se seznámili s jeho činností a podporou při výuce němčiny během česko-německého programu. Zároveň získali přehled o možnostech stipendií pro studijní výjezd. V německé knihovně si otestovali své jazykové a kulturní znalosti v interaktivním kvízu.
Druhým dílem letošního cestovatelského přednáškového cyklu na GYMKČ se stala Indie, kterou nám přiblížili Jana a Milan Sprengerovi. Dnes již nejlidnatější zemi světa navštívili před čtrnácti lety a strávili zde více než dva měsíce. Svoje povídání pojali trochu netradičně, nikoli chronologicky, ale v podobě tématických bloků, zaměřených např. na indickou kuchyni, přírodu, stavební památky a hlavně obyvatele Indie.
Již nyní se můžeme těšit na další přednášku, kdy nám 29. května přiblíží naše loňská absolventka Lucie Prusíková svůj roční studijní pobyt v Kanadě.
Opět na naší škole proběhla v pondělí 15. 4. 2024 sbírka Srdíčkové dny, kterou organizuje společnost Život dětem. Vybrané finanční prostředky budou určeny pro nemocné, handicapované a opuštěné děti v České republice.
Děkujeme všem dárcům a našim studentům a studentkám z kvinty, sexty a 2. ročníku.
Před dvěma roky, tehdy jako studenti sexty, dosáhli letošní maturanti Gymnázia Karla Čapka velkého úspěchu, když zvítězili v českém kole mezinárodní zeměpisné soutěže "Eurokvíz" a jako hlavní cenu získali zájezd do Bruselu, v jehož rámci navštívili též instituce Evropské unie. S hrdostí můžeme zkonstatovat, že v neméně nabité konkurenci se tento úspěch aktuálně podařilo zopakovat studentům současného 2. ročníku a do Belgie tak za odměnu vyrazí další náš tým...
Za tímto skvělým výsledkem stojí Kristýna, Petra, Tomáš, Adéla, Anna, Veronika, Markéta, Viktorie, David a Adéla. Navíc, skvělý úspěch naší školy podtrhlo družstvo sextánů pod vedením Alžběty, které získalo 3. místo, to vše v konkurenci 125 týmů. Získali stejný počet bodů jako vítězové, o umístění tak rozhodla doplňující otázka.
Všechna naše zbývající družstva se pak umístila v první polovině výsledkové listiny soutěže, které se účastní studenti prvních a druhých ročníků středních škol ze Středočeského kraje spolu se třemi regionálními partnery, kterými jsou Burgundsko ve Francii, spolková země Porýní-Falc v Německu a Opolské vojvodství v Polsku. V Bruselu se tak budou naši vítězové moci potkat i se stejně úspěšnými studenty z dalších tří zemí.
Děkujeme za vynikající reprezentaci naší školy... :)
Jan Veverka
Ve středu 13. března jsme na GYMKČ zahájili druhý ročník cestovatelských přednášek. Nelehkého úkolu prvních účinkujících se v zaplněné učebně zeměpisu ujali Julie a Martin Bambouskovi, kteří nám přiblížili svůj nedávný měsíční pobyt v Guatemale. V příjemné atmosféře jsme vyslechli poutavé a vtipné vyprávění doplněné řadou zajímavých fotografií. Mohli jsme si také prohlédnout některé autentické předměty dovezené z této středoamerické země – bankovky a mince, tiskoviny, textilie či ručně malované obrázky.
Oběma přednášejícím patří velký dík a již nyní se můžeme těšit na dubnové pokračování, které bude věnováno Indii.
V pondělí 29. ledna se u nás ve druhé polovině vyučování konal umělecký den, který zorganizovala skupina žáků třetího ročníku a septimy ze společenskovědního semináře. Program byl velmi pestrý - na výběr bylo několik aktivit jako pletení náramků nebo malování hrníčků. Kromě toho byla v 2. patře výstava studentských výtvorů a žáci vyššího gymnázia si zde v rámci svých tříd poměřili své znalosti o klasickém i moderním umění v kvízech připravených pořadateli akce. Ve 3. patře si pak všichni mohli poslechnout živou hudbu - taktéž od studentů. Třídy nižšího gymnázia se na druhou půlku odebraly do učeben, kde nacvičovaly krátké scénky na různá témata a následně je i předváděly. Pro ne příliš umělecky založené žáky se promítaly filmy .
Třetí únorovou středu se opět po roce konal hokejový turnaj základních škol a nižšího gymnázia.
Naše škola startovala v kategorii mladších a starších žáků. V kategorii 6. a 7. tříd za nás bojovala 3 děvčata a 4 hoši, za starší žáky jsme nominovali 6 chlapců. Neměli jsme mezi sebou žádného hokejistu profesionála, ale bojovností a poctivým přístupem se podařilo v obou kategoriích obsadit 3. místa. Všem žákům děkujeme za vzornou reprezentaci a těšíme se na další ročník.
Kabinet TEV
Sportovní den vyššího gymnázia 18. 12. v basketbale
Předvánoční turnaj v basketbale smíšených družstev proběhl ve sportovní hale 18. prosince. Soutěžilo se ve 2 skupinách a po odehrání základní části se uskutečnilo semifinálové a finálové utkání. Na 3. místě se umístilo družstvo septimy, na 2. místě družstvo oktávy a podle předpokladů zvítězilo družstvo 3.r. Všem gratulujeme.
Sportovní den nižšího gymnázia 1. 2.
Ve čtvrtek 1. 2. jsme uspořádali sportovní den pro studenty nižšího gymnázia. Soutěžilo se ve 2 kategoriích, prima – sekunda a tercie – kvarta. Prvním sportem byla přehazovaná, jen studentky tercie a kvarty hrály volejbal, velmi pěkné úrovně.
V termínu 21.–26.1.2024 uspořádal Školní sportovní klub při Gymnáziu Dobříš lyžařský kurz pro sekundu, který ještě doplňovali studenti z jiných tříd nižšího gymnázia. Celkem jelo 48 dětí.
Ubytování bylo zajištěno přes c.k. Extrem sport v hotelu Lindbichler, na kopci 7 km vzdušnou čarou naproti lyžařskému areálu v Hinterstoderu, odkud jsme večer mohli pozorovat svítící rolby, které nám na další den připravovaly sjezdovky.
Vedle hotelu byl ranč, kde chovali krásné lamy, které se staly vhodným objektem fotografování dětí.
Je 30. ledna 2024, pololetní známky jsou uzavřeny – nastává čas i na něco jiného než na testování, zkoušení a předávání informací. Přichází čas na kreativitu, která je přeci také důležitá.
Proto jsme se sešli, abyste nám ukázali, co je ve vás ukryto. Abyste ukázali, že nejenom rozumem živ je člověk, ale taky básněmi, uměleckou prózou, divadelními scénkami, zpívanou poezií, tvorbou převzatou i vlastní, nebo dokonce slam poetry.
Ať primán či maturant – každý měl čím přispět. I když někteří z vás byli oceněni, vítězi jste byli všichni. Překonali jste svoji trému a předali ostatním kousek krásy, něhy, nebo i zoufalství, hněvu a vzdoru. A to se počítá…
V pátek 26. 1. 2024 se konala přednáška o první pomoci od Červeného kříže vedená lektorkou Klárou Šnoblovou. Přednáška byla organizována v rámci projektového řízení společenskovědního semináře studentkami septimy – Justýnou Jirsovou, Eliškou Eretovou, Klárou Hrdličkovou, Laurou Jelínkovou a Jitkou Hodačovou. Jednalo se o dva samostatné kurzy, každý pro 20 studentů vyššího gymnázia. Kurz zahrnoval jak teoretickou, tak praktickou část.
Nejprve studentům paní lektorka vysvětlila, v jakých případech musí první pomoc podat a zavolat sanitku, pak na plastové figuríně demonstrovala nepřímou masáž srdce a trojitý manévr. Velkým překvapením bylo, když na dobrovolnících ukázala, jak používat automatický defibrilátor (AED), který máme dokonce i v budově školy. Dále studentům také předvedla, jak provést Heimlichův hmat. Samozřejmě nastal i prostor pro dotazy, při kterém byli studenti velice aktivní a ptali se na to, jak se chovat v různých dalších krizových situacích od epileptického záchvatu až po anafylaktický šok.