Kronika

Zahajovací konference projektu FOCUS Den za dnem

2.1.2011

22.11. 2010 pondělí

Bez komplikací jsme po 12:00 přiletěli do Istanbulu. Měl nás čekat odvoz do hotelu, ale nikdo se k nám nehlásil, jen taxikáři, kteří si chtěli vydělat. Po několika urgencích Vance přijela dodávka a náš výlet po Istanbulu mohl začít. Hotel se nacházel přímo v historickém centru města s výhledem jak na Modrou mešitu tak na Hagiu Sofiu. Ochutnali jsme první typickou tureckou kávu podávanou v neuvěřitelně malých hrnečcích a mohli jsme vyrazit objevovat pro nás neznámý svět. Jako první jsme navštívili palácový komplex Topkapi, bývalé sídlo sultána. Nyní se zde nachází muzeum s klenotnicí a harémem. Poté jsme si ve spěchu prohlédli Modrou mešitu (jedna z nejvýznamnějších mešit v Turecku), blížil se totiž čas večerní modlitby, kdy dovnitř mohou jen muslimové.

Nejvíce jsme byli zvědavi na slavný Velký bazar - kde je asi 4 000 obchůdků se suvenýry, oblečením a zlatem. Měli jsme štěstí, hlavní sezóna byla pryč, takže jsme nemuseli mačkat a prodírat se davy lidí, ale v klidu si vše prohlédnout a nakoupit dárečky. Znaveni chozením a nakupováním jsme načerpali energii v útulné restauraci s typickou tureckou kuchyní. Moc nám chutnalo. Poté jsme vyrazili na večerní procházku k přístavu a pozorovali ruch na pobřeží. Užívali jsme si příjemné atmosféry, osvětlených mešit a dalších zajímavostí. Rovněž jsme ochutnali typické turecké sladkosti a čaj.

23. 11. 2010 úterý

Ráno posilněni snídaní jsme se vydali na prohlídku nejvýznamnější památky Istanbulu - chrám Hagia Sophia. Byla postavena v 6.století byzantským císařem Justiniánem a po právu patří k nejzajímavějším stavbám světa. Ačkoli byl v 15. století tento křesťanský kostel přestavěn na mešitu, neztratil nic ze svého půvabu. Z vnějšku stavba vypadá poměrně ošuntěle a nehezky (jsou vidět vnější opěrné sloupy, které podpírají hlavní kopuli a chrání ji před zemětřesením), ale vnitřní část je překrásná. Velice působivé je stát uprostřed pod nejvyšší kopulí a jen se dívat. Rovněž působivé jsou dochované křesťanské mozaiky (hlavně podobizna Krista). Poté nás čekal přesun na letiště, přelet do Izmiru a odtud autobusem do Balikesiru, naší cílové destinace. Přijeli jsme večer okolo 21:00. Turecká delegace nás již netrpělivě vyhlížela. Studenty jsme předali tureckým rodinám, které působily velice sympaticky. Turecký učitel Yusuf s ředitelem školy nás odvezli do hotelu a pozvali nás na večeři. Poté jsme šli unaveni spát.

24. 11. 2010 středa

Dnes přijíždějí ostatní delegace se studenty s ostatních zúčastněných zemí. My máme prostor pro vlastní prohlídku města a na nákupy, které jsme si náležitě užili (obzvláště v obchůdku se sladkostmi). Odpoledne jsme pozváni na prohlídku školy, která se jmenuje FEKAL (jedná se o zkratky počátečních jmen zakladatelů gymnázia), kde jsme se přivítali s ostatními tureckými učiteli a panem ředitelem. Večer jsme mohli opět ochutnat místní speciality.

25. 11. 2010 čtvrtek

Oficiální zahájení konference probíhalo velkolepě. Nejdříve focení delegací a všech účastníků projektu pro místní noviny (našemu projektu věnovali celou stránku), poté jsme se zaposlouchali do tradiční turecké hudby, v podání studentů místní umělecké školy. Rovněž jsme zhlédli ukázky tradičního regionálního tance, kterou nám předvedli studenti balikesirské univerzity. Oběd připravili rodiče účastníků projektu. Jednalo se o ochutnávku různých zdejších specialit a sladkostí. Prostě úžasné. Děkujeme. Odpoledne jsme navštívili vyhlídku na město s monumentálním památníkem Atatürka (vlastním jménem Mustafa Kemal), zakladatelem moderního Turecka ve 20. letech 20. století. Poté jme absolvovali pěší prohlídku města a navštívili odbor školství regionu Balikesir, kde se nám dostalo vřelého přivítání. Večer jsme zakončili opět vynikající večeří v jedné tureckých restaurací.

26.11. 2010 pátek

Dopoledne jsme si vyzkoušeli výtvarnou malířskou techniku - EBRU. Všichni jsme se pokusili o tradiční motivy květin  na barevném pozadí. Moc nás to bavilo. Dále nás čekala lekce tance, kdy jsme se učili pomalý tradiční tanec typický pro Balikesir. Také velká zábava. Odpoledne probíhaly jednotlivé prezentace škol a studentů. Také povedené. Po skončení oficiální části měli studenti volno a nás učitele čekalo pracovní jednání ohledně průběhu projektu a závěrečné konference projektu Focus v Itálii.Večer jsme byli pozváni na slavnostní večeři, kde každá delegace obdržela dárky. Připadali jsme si jako o vánocích, tolik věcí jsme dostali...

27. 11. 2010 sobota

Dnes se pokazilo počasí, silně foukal vítr a pršelo. Naštěstí se během dne vyjasnilo. Turecká škola pro nás připravila výlet do Edremitského zálivu, kde jsme navštívili Diův oltář (postaven z dob řecké kolonizace), útulné Muzeum výroby zpracování oliv, Hasanboguldské vodopády a Satanův stůl, odkud byly úžasné výhledy do okolí (např. na ostrov Lesbos) a vychutnali si romantický západ slunce. Skutečně povedená tečka za naším pobytem v Turecku. Moc se nám tu líbilo!!!

28.11. 2010 neděle

Den odjezdu všech delegací. Nechtělo se nám opouštět tak úžasné hostitele. Všichni (učitelé, studenti, rodiče, vedení školy) se snažili, abychom se tu cítili co nejlépe a spokojeně. Za těch několik dní jsme prožili nádherné věci a všichni jsme se cítili dobře. Vstávali jsme velice brzo, v 5:15, abychom stihli autobus do Izmiru a letadlo do Istanbulu. Nejnáročnější pro nás bylo téměř 6 hodinové čekání na letišti v Mnichově. Vše jsme naštěstí zvládli a v pondělí ráno úspěšně dorazili domů na Dobříš. V Turecku se nám opravdu líbilo. Po právu jedna z nejlepších konferencí evropských projektů, co jsme zažili. Ještě jednou moc děkujeme za super zážitky a dárečky.

Jana Sprengerová, Vance O´Reilly, Ivona Coufalová

Více informací o projektu FOCUS, fotogalerie ze zahajovací konference v Turecku.

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: focus projekt zahraničí Turecko