Kronika

Irsko očima studentů

14.6.2010

Do Irska jsem se velice těšil a protože to byla moje první zkušenost s podobným projektem, nevěděl jsem, co mohu očekávat. Byla to zvláštní představa - nastěhovat se k  irskému studentovi, se kterým jsem si před odletem vyměnil jen pár e-mailů, a strávit s ním a dalšími evropskými studenty pět dnů.

Hned od začátku jsme měli veliké štěstí, že jsme na dublinském letišti přistáli. Kvůli problémům s islandskou sopkou bylo před i po našem příletu uzavřené. Delegace z Itálie a Holandska se  bohužel do Irska nedostaly.

Během našeho pobytu v Irsku jsme poznali nová zajímavá místa, desítky lidí i život v irských rodinách. Užili jsme si hodně legrace a zlepšili svou angličtinu. Celý projekt mnohonásobně předčil má očekávání. V hlavě mi zůstává nesčetně nádherných vzpomínek, které se jen těžko dají popsat slovy. Nejdříve jsem si myslel, že za skvělou náladu, která kolem nás po celou dobu panovala, může okolní nádherná příroda smaragdového ostrova.  Pak jsem si uvědomil, že je to hlavně díky všem lidem, kteří se této akci podíleli.

V Irsku  jsme společně podnikli spoustu úžasných věcí.  Koupali jsme se v ledovém moři, poznávali místní zvyky, hráli fotbal na pláži, tancovali nejen irské tance, zúčastnili se závěrečné konference pro veřejnost … Všechny tyty aktivity byly zajímavé i zábavné ale teprve ve spojení s neformálním a kamarádským přístupem všech zúčastněných  dostávaly ten nádherný a nepopsatelný rozměr. Každý den jsme si  náramně užili, a i když se to zdálo nemožné, byl následující den vždy ještě lepší. Celý pobyt uběhl až příliš rychle, myslím že se nikomu vůbec nechtělo domů. Tajně jsem doufal že islandská sopka před naším odjezdem začne opět řádit a „uvězní“ nás v Irsku na co nejdelší dobu, bohužel se tak nestalo a my v pořádku dorazili domů.

Díky tomuto projektu jsme si vytvořili nová přátelství, která mnohdy neskončí naším odjezdem. Už teď se domlouváme na letních návštěvách v Irsku i ČR. Za všechny studenty mohu říci, že jsme vděční za tuto skvělou příležitost poznat Irsko, Iry i další vrstevníky z mnoha zemí Evropy. Děkujeme všem, kteří toto setkání připravili.

za studenty Jaroslav Skála, sexta


Studenti GKČD přebírají odměnu za nejlepší práci v tomto školním roce.

[zdroj: Dobříšské listy, červen 2010]

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Irsko zahraničí výměna projekt WaI