Kronika

Ďáblova stopa, mešity, olivové háje

6.12.2010

- tato místa a mnoho dalších navštívili tři učitelé a tři studenti Gymnázia Karla Čapka v Dobříši při své cestě do Turecka ve dnech 22.-28. listopadu 2010.

Skupina sedmi evropských středních škol, které úspěšně spolupracují již více než dvanáct let, se od tohoto roku rozšířila o nového partnera - střední školu "Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi" sídlící v západotureckém městě Balikesir. Tam se také konala zahajovací konference projektu FOCUS (Folklore, Culture, Similarities), jehož cílem je výchova k interkulturnímu poznávání a toleranci, k evropskému i národnímu povědomí. Komunikačním jazykem partnerství je angličtina a pracovním prostředím speciální internetový program Schooljournals. Na konferenci se sešli učitelé a studenti z Belgie, České republiky, Irska, Itálie, Německa, Nizozemska, Norska a Turecka.

Program zahrnoval pracovní setkání učitelů a studentů, workshopy zaměřené na turecké tradice (výtvarná technika EBRU, tance, lidová hudba), prezentace jednotlivých zemí a škol, ale také návštěvy historicky či přírodně atraktivních míst. A tak jsme z vyhlídky známé jako "Ďáblova stopa" pozorovali nádherný západ slunce nad ostrovem Lesbos a z "Diova oltáře" obdivovali olivové háje na pobřeži Egejského moře. Velmi zajímavá byla exkurze do tradiční výrobny olivového oleje. Jeden den jsme strávili v Istanbulu a prohlédli si světoznámé památky tohoto města - Modrou mešitu, chrám Hagia Sophia, Palác Topkapi, Velký Bazar i úžinu Bospor.

Bohatý program připravený školou "Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi" a koordinátorem projektu p. Yusufem Bozkurtem se nám opravdu moc líbil. Rovněž oceňujeme pohostinnost tureckých rodin, ve kterých studenti strávili celý týden.

Děkujeme studentům našeho gymnázia Petře Matouškové, Jindřichu Trollerovi a Vojtěchu Paulovi za příkladnou reprezentaci školy i České republiky. Fotogalerii a více informací najdete na stránkách projektu FOCUS.

Projekt úspěšně prošel výběrovým řízením NAEP (Národní agentura pro evropské vzdělávací programy) a je podporován těmito subjekty:

Ivona Coufalová, Jana Sprengerová, Vance P. O´Reilly 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: projekt focus zahraničí Turecko