Kronika

Tonnerre 2023

16.5.2023

Vypadá to, že jaro se v Česku tento rok nějak opozdilo. Tak jsme se mu rozhodli vydat naproti do Francie!

Díky ochotě paní profesorek Lukjanové a Pergeltové se nám i letos podařilo naplánovat náš oblíbený výlet do Francie, který jsme zahájili v podvečer prvního máje na nádraží Florenc.

Druhý den dopoledne už nás vítalo nejromantičtější město Evropy - Paříž, kde nás čekaly dva dlouhé dny. Strávili jsme je chozením po památkách, piknikem v zahradě muzea Louvre, výletem k Eiffelově věži, návštěvou nádherného Musée d'Orsay, posedáváním v kavárnách a blouděním v pařížském metru.

Ve středu jsme ještě navštívili Institut du monde arabe a poobědvali v roztomilé restauraci Chartier, než jsme vyrazili na nádraží a pokračovali do malebného městečka Tonnerre v Burgundsku. Na nádraží nás přivítali místní obyvatelé, u kterých jsme se chystali strávit několik příštích dní.

Čtvrteční prohlídku města jsme zahájili na radnici přivítáním se starostou M.Cédricem Clechem. Po výborném a velmi dlouhém francouzském obědě nás naši hostitelé vzali na prohlídku kraśného historického městečka Noyers na řece Serein. Zastavili jsme se také v obci Chablis, kde se pěstují vína se stejnojmenným označením, abychom se pokochali výhledem na místní vinice. Celý den jsme zakončili příjemnou grilovačkou u naší hostitelky Sabriny.

V pátek nás čekala návštěva místního gymnázia Chevalier d’Eon, které jsme si prohlédli a dokonce se zúčastnili dvou hodin angličtiny, což bylo moc zajímavé. Největší zážitek pro nás však byl oběd ve školní jídelně, která byla skvělá. Odpoledne jsme strávili prohlídkou města Auxerre.

Po vydatné sobotní snídani jsme se vypravili do města Dijon, které jsme si prohlédli a navštívili krásné místní muzeum. Celý den zpříjemňovalo, kromě skvělého počasí, také nekonečné množství croissantů, baget a pains au chocolat. Večer jsme šli na koncert do tonnerrského kostela St-Pierre. S našimi úžasnými hostiteli jsme se rozloučili výbornou večeří v restauraci Au Chat qui rêve. 

V neděli ráno jsme odjeli zpět do Paříže, kde jsme stihli ještě procházku a nakupování v centru a prohlídku Rue Crémieux, a vyrazili jsme domů, i když se nám odjíždět vůbec nechtělo.

Všichni jsme si tento týden plný zážitků, výborného jídla a sluníčka moc užili. Ještě jednou děkujeme paním profesorkám za naplánování celé akce a přátelskou náladu, která panovala po celý týden.

Líza Machová, septima 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Paříž Francie výměna zájezd Tonnerre