Kronika

Konference projektu FOCUS

20.5.2012

Začátkem května jsme se v Norsku zúčastnili konference projektu FOCUS a poznali jsme studenty z dalších 7 evropských škol (Belgie, Německo, Irsko, Itálie, Holandsko, Turecko, Norsko, Česká republika). Do norského města Lena, kde sídlí partnerská škola našeho gymnázia Lena Videregaende Skole se vydali 4 studenti (viz foto) a 3 profesoři (I.Coufalová, D.Fenclová, V.O´Reilly).

Celý týden jsme strávili v rodinách norských studentů a ve škole byl pro účastníky připraven bohatý program - různé workshopy (národní tance, hudba, pohádky, linoryt, práce se dřevem, ...) a kulturně poznávací akce. Každá delegace také představila svou zemi, město a školu. Jeden den byl věnován objevování přírody a památek v okolí města Lena. Již tradičně jsme připravovali národní jídla na tzv. Evropský stůl, ke kterému byli pozváni rodiče, učitelé a další oficiální hosté. Naše bramboráky vždy chutnají!

Jana Mrázková, 2. ročník

Co jsem očekávala od týdne v Norsku? Rozhodně nevyhnutelné prověření mé angličtiny, ale v prvé řadě především něco nového, neznámého. Vyrazila jsem plna nadšení, ale samozřejmě také strachu. Cesta byla dlouhá a jenom stupňovala mé napětí. Avšak po první anglické větě s mojí hostitelkou se nervozita začala rychle ztrácet. Ano, chvíli jsem byla zmatená a možná až ztracená úplně sama v norském domě, ale den po dni se zlepšovala jak moje schopnost komunikace, tak sžití s cizí zemí.

Nebylo lehké si na Norsko zvyknout, protože ačkoli to tak nemusí vypadat, ta země je naprosto jiná. V první chvíli jsem byla absolutně unesená z norských domů a zahrad. A jak jsem se koukala a vnímala dále, poznávala jsem jejich jedinečný životní styl, plně moderní a zároveň neobyčejně spjatý s přírodou.

Samozřejmě jsme byli odkázáni pouze na angličtinu a snad i díky tomu byli všichni takovým zvláštním způsobem milejší a vstřícnější.

Loučit se proto bylo těžší než jindy a pouze čas prověří, jestli jsou má nová přátelství schopná vydržet i přes hranice. A já jsem si jistá, že jsou.

Lucie Uriková, sexta

Vždy jsem se chtěl podívat do Skandinávie a díky projektu FOCUS se mi to podařilo. Norsko je země s fantastickou přírodou a nabídlo nám krajinu plnou lesů a jezer.

Z letiště v Oslo jsme jeli 2 hodiny na sever do malého, hezkého městečka Lena, ve kterém už na nás nedočkavě čekali norští studenti. Bydlel jsem u farmářské rodiny, která mě velkoryse a srdečně přivítala. V pondělí a úterý bylo krásné počasí na procházky a poznávání okolí. Pátek nás překvapil sněžením a tak náš výlet do skanzenu byl zpestřen mezinárodní koulovačkou. V sobotu jsme se vydali do Oslo. Navštívili jsme Muzeum vikingských lodí, prohlédli si centrum města, moderní budovu opery, starý hrad a další místa. Tento projekt mi dal příležitost vyzkoušet si živou angličtinu a díky němu jsem našel mnoho přátel z jiných zemí. 

Vladislav Halaj, sexta

The time spent in Norway was very good. Although my host family was quiet and I didn´t have much chances to talk with them, I´ve learned a lot about typical life in a Norwegian village. They are very nice people, able to treat you like their very good friend.

My host family lives in a village called Boverbru and all around there are only fields and forests. While I was walking in those forests, I felt that Norwegian nature is the most beautiful I´d ever seen.

I´ve also learned a lot about other countries. Every participant was happy to share the information about their country, which you wanted to know. I´ve made some friends abroad and now I´ve got a chance to travel. The time spent with foreign people also improved my knowledge of English, which is good benefit into the future.

Anna Stachová, sexta

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: konference Norsko FOCUS