Kronika

Fotbalový turnaj, 22. dubna

29.4.2010

Dne 22.4. proběhl za podpory projektu Malé granty od společnosti T-mobile 1. ročník Poháru Gymnázia Karla Čapka v kopané. Z Malých grantů byly zakoupeny nejen ceny, poháry a občerstvení pro letošní ročník, ale i zbrusu nový míč a rozlišováky, které ve škole zůstanou i pro následující roky.

Turnaje se zúčastnily třídy vyššího gymnázia, kromě 4. ročníku, který nesestavil tým a byl nahrazen týmem namíchaným z profesorů a studentů nižšího gymnázia, takzvaným Mix týmem. Samotnému turnaji předcházelo rozlosování do dvou skupin po čtyřech týmech, které provedl sám ředitel školy pan Jiří Kastner.

Systém turnaje byl jednoduchý> z každé skupiny postupují dva týmy do semifinále. Jen pro pořádek zmíním složení skupin. Skupina A: Oktáva, 3. ročník, Septima, Kvinta, skupina B: Mix tým,  2. ročník, Sexta, 1. ročník.  Průběh zápasů ve skupině A a ve skupině B byl jako oheň a voda. Zatímco „áčko“ bylo plné gólů a zápasů, kde se hra přelévala ze strany na stranu, v „béčku“ se většina týmu spoléhala hlavně na obranu a nejčastějším výsledkem byla bezgólová remíza. Ale nejdůležitější je postup do vyřazovací fáze turnaje. „Áčkem“ suverénně proplul 3. ročník, to samé se dá říci o Mix týmu ve skupině B. Týmem postupujícím z druhého místa byla septima, resp. 1. ročník.

V prvním semifinále se utkal Mix tým se Septimou. Dramatický zápas muselo rozhodnout až prodloužení, ve kterém Mix tým vstřelil jediný gól utkání a mohl se radovat z postupu do finále. Ve druhém semifinále předvedl 3. ročník svůj nejlepší výkon na turnaji, vstřelil 4 góly, což se žádnému jinému týmu nepodařilo, a tak se i „třeťáci“ zaslouženě mohli těšit na finále.

Většina diváků i hráčů se asi shodne, že ve finále se utkaly týmy, které se během celého turnaje prezentovaly nejlepší hrou.  Finále bylo nejen soubojem generací, ale také zcela odlišných fotbalových filosofií. Byl to souboj nejlepší obrany turnaje proti nejproduktivnějšímu útoku, souboj až italsky propracované defenzivy Mix týmu proti brazilsky hravé hře 3. ročníku. Jen pro připomenutí zopakuji dnes již notoricky známé finálové sestavy. Mix tým: Krátký - Čihák, Halay, Bílý, Sedlák; 3. ročník (dirigovaný neomylným trenérem Blažkem): Mojžíš - Hůla, Machač, Hošek, Tran. Finále bylo oproti očekávání spíše opatrné, žádný tým nechtěl udělat chybu. Zápas rozhodly dva góly Bílého z víceméně ojedinělých akcí. 3. ročník nedokázal ani přes závěrečný tlak na výsledku 2:0 nic změnit.

Celý turnaj uzavřelo vyhlašování vítězů a předávání individuálních ocenění. Nejlepším střelcem se s 5 góly stal Martin Tran ze 3. ročníku a nejlepším brankářem Miloš Krátký z Mix týmu. První  a druhý tým už známe, tak stačí doplnit, že třetí skončila septima, která v souboji o 3. místo zdolala 1. ročník.

V závěru bych rád poděkoval všem hráčům i divákům, že během turnaje vytvořili příjemnou a přátelskou atmosféru, a věřím, že si všichni tenhle sportovní půlden užili. Nenapadá mě, jak lépe článek zakončit než tradičním zvoláním : „Sportu zdar a fotbalu zvláště!“

Jakub Hošek, 3. ročník


Vítězný tým

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: fotbal sport turnaj malé granty