COMENIUS 1: ONE ENVIRONMENT – DIFFERENT CULTURES - výroční zpráva 2005

Ve školním roce 2005/2006 bylo do projektu s názvem „One Environment- Different Cultures“ zapojeno pět škol: Gymnasium Philippinum Weilburg z Německa, Liceum Ogolnoksztalcace im. Marii Sklodowskiej-Curie z Polska, Lycee polyvolant Vincent d´indy z Francie a IES Rosa Chacel ze Španělska. Projekt byl zaměřen na studium přírodních podmínek v regionech, zejména nás zajímaly tyto otázky :

Organizace

Po informační schůzce v červnu 2005 se do druhého roku projektu zapojilo 21 studentů a dva vyučující anglického jazyka a zeměpisu. Projekt byl zařazen jako jeden z volitelných předmětů do rozvrhu a byl nabídnut žákům kvinty a prvního ročníku. Žáci byli za práci v projektu klasifikováni. Kromě pravidelných hodin ve škole pracovali také mimo školu ve svém volném čase.Komunikace a předávání informací mezi školami probíhaly během školního roku především pomocí internetu.

Naším hlavním tématem byla půda. Studenti pracovali převážně samostatně v českém jazyce pod vedením vyučující zeměpisu E. Raškové. Následně byly práce zjednodušeny a přeloženy do angličtiny. Tyto zjednodušené a přeložené texty byly doplněny naskenovanými obrázky z internetu nebo z vlastní fotodokumentace. Finálním výstupem byla práce v programu Power Point a vytvoření samotné prezentace.

Již na konci února musela být hotova práce na téma „uranové doly“, protože byla určena k prezentaci na konferenci ve španělském Colmenar Viejo.

Konference se konala od 28.3. do 1.4. 2006. Účastnily se studentky Barbora Fiřtová a Iva Lundáková a doprovod tvořily Eva Rašková a Blanka Slepičková. Studentky byly vybrány losem ze skupiny studentů, kteří měli práci z větší části hotovou. Děvčata úspěšně reprezentovala školu jak svou prací tak i vystupováním. Dále byla předvedena prezentace o vltavínech, které si svou světovou jedinečností prezentaci jistě zaslouží. Bohužel tato prezentace byla dodána na poslední chvíli a děvčata se obávala případných chyb z neznalosti tématu a cizích slov. Proto ji po dohodě s ostatními vyučujícími z partnerských škol přednesla vyučující B. Slepičková.

Ve zbývajících dvou dnech se všichni zúčastnili pečlivě připraveného programu. Seznámili jsme se s problematikou vodohospodářství a lesnictví v krajině  okolo Madridu, navštívili jsme přírodovědné muzeum , kde byl k vidění multimediální program týkající se této krajiny, půdy, vodstva, flory i fauny v souvislosti s činností člověka. Nechyběly ani kulturní zážitky z návštěvy Madridu, kde jsme si prohlédli sbírku španělského malířství v galerii Prado.

Cesta do Španělska proběhla bez problémů a byly splněny hlavní cíle projektu, a to komunikace studentů v anglickém jazyce v co největší možné míře, prezentace dlouhodobé práce studentů a reprezentace školy na mezinárodní úrovni.

Další společnou akcí v projektu byla studentská konference v Privasu. Do tohoto města na jihu Francie se ve dnech 26.5. – 1.6. 2006 sjelo celkem 24 studentů a učitelů ze všech zúčastněných škol. Gymnázium Karla Čapka v Dobříši bylo zastoupeno studenty kvinty D. Rysem a T. Strakou a učiteli M. Čapkem a O. Svojitkovou. Po prezentacích a následné diskusi ve skupinách byly vyhodnoceny výsledky všech týmů. Doprovodný program zahrnoval následující aktivity:

Během čtyř společně strávených dní jsme získali řadu poznatků a zkušeností. Zažili jsme mezinárodní atmosféru plnou přátelství a ducha spolupráce, také jsme ale poznali, jak se žije Francouzům s hrozbou anarchistických útoků, s přítomností policie a ozbrojených vojáků.

Komunikační jazyk

Základním jazykem projektové dokumentace je angličtina. V komunikaci se uplatňuje také němčina a částečně i francouzština, záleží na jednotlivcích, kterému jazyku dávají přednost.

Čemu se žáci v projektu učili

Školní rok 2006 -2007 bude posledním rokem tříletého cyklu projektu s názvem „One Environment – Different Cultures“. Chceme vybrat to nejzajímavější z kulturního bohatství a tradic našich zemí a seznámit se navzájem s tímto odkazem. Máme v této oblasti co nabídnout a nechceme se omezovat tak jako doposud pouze na jednotlivé prezentace. Rádi bychom předvedli některé zvyky a tradice v praxi, chceme ukázat něco z programu studentské divadelní skupiny naší školy, popř. pozvat naše hosty na nějakou zajímavou kulturní akci. To vše v rámci studentských konferencí, z nichž jednu bude v příštím roce pořádat naše škola a druhou – závěrečnou gymnázium v německém Weilburgu.

Doufáme, že naše aktivity oceníte a opět podpoříte, abychom mohli naše představy v plném rozsahu realizovat. Za Vaši finanční podporu děkujeme.