Naši druhou poznávací expedici v rámci projektu Vltava jsme absolvovali v termínu 15.12 – 19.12.2005. Konečný počet členů byl 12, z toho bylo 8 studentů 3.ročníku Gymnázia Karla Čapka Dobříš.
Odjezd byl stanoven na 15.12. v 13.13 hod z Dobříše. Tentokrát jsme se na místě nesešli všichni. Z pracovních důvodů odjížděla druhá polovina členů až o den později ve stejný čas.
V Praze následoval přestup do dálkového autobusu směrem k vzdálenému cíli a to byla malá vesnička uprostřed Šumavy – KVILDA.
Ondřej Bílý
28.11.2005
Naší první poznávací expedici v rámci projektu Vltava jsme absolvovali v termínu 17.11 – 20.11.2005. Konečný počet členů expedice byl 14, z toho bylo 9 studentů 3.ročníku Gymnázia Karla Čapka Dobříš.
Odjezd byl stanoven na čtvrtek v 7.13 hod.Vzhledem k tomu,ze se jednalo o státní svátek, panovala u vedení expedice velká obava s odjezdu, ale kupodivu se dostavili na místo odjezdu VŠICHNI účastníci.. A tato perfektní organizovaná spolupráce fungovala naprosto ukázkově po celou dobu akce, čímž bych chtěl touto cestou všem ještě jednou poděkovat za přístup a spolehlivost.
Následoval odjezd do Prahy a posléze přesun autobusem z Holešovic do města Mělník. Tady na naší výpravu čekala druhá odborná polovina zodpovědná za organizaci čtvrtečního dne v podobě biologa p.Jiřího Hajna a fotografa p.Pavla Hykše.
A v tomto okamžiku jsme oficiálně odstartovali expedici s pracovním názvem Appalucha.
Program dne byl následující :
Celý program byl doprovázen odborným výkladem p.Hajna, který neváhal jako externí pracovník obětovat zájmům naší exkurze svůj volný čas a energii. Svůj přínos do programu završil perfektní hudební produkcí v salonku restaurace, kde jsme měli díky obětavosti pí Benýškové zajištěn veškerý komfort včetně teplých večeří.
Páteční den byl ve znamení ranního vstávání. Opět vše proběhlo bez sebemenších zádrhelů a celá skupina studentů nastoupila v 8.00 do autobusu směr Praha. Zde jsme nastoupili na Hlavním nádraží do vlaku a přesunuli se do města Vrané nad Vltavou.
Program dne:
Během pátečního dne absolvovali studenti poměrně namáhavou cestu vedoucí napříč středočeským žulovým plutonem z údolí Vltavy do údolí Sázavy. Druhá část pochodu již byla spojena s příjemným pochodem krásným údolím Sázavy. Štěstí se nás tento den drželo nejen v podobě slunného počasí ale i v podobě jízdních řádů. Po ukončení výletu v Petrově u Prahy jsme čekali na vlak pouhých 15 minut, což je vzhledem k tomu, že na této vlakové trase je četnost spojů cca ob tři hodiny jistě potěšující.
Návrat do Prahy byl uskutečněn kolem 17.00 a domů se každý účastník již dostal po vlastní ose.
Sobotní program byl již situován přímo do hlavního města. Počet účastníků se mírně omezil, ale přesto byl velmi potěšující. Zejména z důvodu naprosto šíleného počasí, kdy nás v podstatě celý den bičovaly přívaly sněhu a větru.
Program dne :
Až tento den jsme nesplnili celý zadaný program, který jak se v reálu ukázalo nebylo možné z časových důvodů splnit a proto jsme nemohli navštívit všechny mosty přes Vltavu. Nicméně tuto drobnou nedokonalost jistě napravíme v již plánované další části expedice.
Seznam účastníků expedice Appalucha:
Pedagogický doprovod: Mgr.Melicharová Jana, Hajn Jiří, Sprenger Milan, Hykš Pavel, Bílý Ondřej
Studenti: Balíček Ondřej, Hrbáčková Lucie, Fencl Michal, Tereza Procházková , Skalník Ondřej, Šárka Musilová, Koukolíček Jan, Járková Kristýna, Hajzler Ota
Na závěr zprávy byl chtěl všem zúčastněným studentům a pedagogickým pracovníkům poděkovat za naprosto příkladnou spolupráci a spolehlivost. Zejména bych chtěl jmenovitě vyzdvihnout přínos p.Jiřího Hajna, bez kterého by tato expedice neproběhla v takovém odborném i kulturním rozsahu. A v neposlední řadě chci jménem mým a určitě i jménem studentů vyjádřit velký dík obětavosti Mgr.Jany Melicharové, která si ve svém volném čase našla čas podpořit tento projekt a já doufám, že se touto cestou stala trvalým účastníkem projektu Vltava.
Také chci alespoň na dálku poděkovat všem rodičům, kteří vložili důvěru do rukou mých a také do rukou svých ratolestí. Věřím, že výsledky naší práce Vás přesvědčí o tom, že tento krok nebyl zbytečný.
Ondřej Bílý
Výlet v termínu 28.4. – 1.5.2006 byl závěrečnou expedicí v rámci projektu Aqua, který vyvrcholil o týden později prezentací výsledků ve Španělsku. Účast byla vzhledem ke špatnému počasí poměrně nízká, ale Ti co se s odvahou pustili do nesnadného úkolu si zaslouží maximální uznání. Úkolem bylo zmapovat celý střední tok Vltavy až po Český Krumlov. Studenti měli za úkol navštívit všechny přehradní nádrže na toku a také monitorovat faunu a floru okolí řeky. Za velmi náročného počasí, kdy poslední noc nás v Krumlově čekalo ochlazení až na –2 stupně… si všichni studenti včetně pedagogického doprovodu sáhli až na dno svých fyzických a zejména psychických sil.
Uznání si zaslouží hlavně studentka Lucie Hrbáčková, která jako jediná absolvovala celé 4 dny na kole a přežila bez zranění celou porci kilometrů. Všechny ostatní potkaly na cestě buď zdravotní,časové či technické lapálie a dobře se ukázalo, že takovéto expedice se neobejdou bez dokonalého technického zabezpečení.
Touto cestou je třeba poděkovat hlavnímu mechanikovi celé akce Petru Vlachovi, který řadu z účastníků zachránil od blamáže. Ve chvíli nejhorší neváhal usednout jako náhradník na kolo a zabezpečit plynulý a bezchybný chod akce. Přes veškeré překážky si studenti 3. ročníku vedli výborně a určitě si odnesli mnoho nezapomenutelných zážitků.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem účastníkům za ochotu věnovat svůj čas a energii tomuto projektu a doufám, že svého rozhodnutí dnes nelitují.
Ondřej Bílý
Seznam účastníků expedice:
Studenti:
Hrbáčková Lucie, Rybínová Michaela, Gaňová Monika, Procházková Tereza, Musilová Šárka, Hajzler Ota, Masopust Václav, Hrubá Martina
Pedagogický doprovod:
Mgr.Melicharová Jana, Ing. Sprenger Milan, Mgr. Škarvada Vladimír, Mgr.Bílý Ondřej, Mgr. Vlach Petr, Korejs Kamil
Ondřej Bílý
Ve dnech 3.- 7. května 2006 proběhla ve španělské Zaragoze konference „Europrojektu“, exklusivního sdružení evropských středních škol, z nichž každá reprezentuje jednu zemi Evropské unie. Gymnázium Karla Čapka z Dobříše bylo na konferenci přijato po roční čekací lhůtě za řádného člena sdružení. Současně welšská škola z Cardiffu a polská škola z Bialystoku byla přijata na roční zkušební dobu.<
Hlavní bodem programu konference bylo vyhodnocení jednoročního projektu s názvem „Water Sustainalibity in Europe“ (udržitelnost vody v Evropě). Jednotlivé školy se zabývaly komplexním studiem významné řeky či jezera ve své oblasti a jejich kulturním prostředím s cílem vytvořit poster a prezentaci, obrazovou resp. i hudební, naznačující průběh i výsledky svého studia.
Studenti 3.ročníku Gymnázia Karla Čapka, vedeni středoškolským profesorem Ondřejem Bílým, ve čtyřech několikadenních expedicích v průběhu let 2005 a 2006 sbírali poznatky a materiál o řece Vltavě. Výsledky jejich práce byly na konferenci hodnoceny jako jedny z nejlepších.
Dalším bodem programu byl nácvik pantomimy vyjadřující potřebnost vody k životu. Přípravy tohoto programu se zúčastnilo všech 58 studentů z přítomných 16 zemí. Pantomima byla předvedena poslední den konference.
Volný čas studentů byl vyplněn vodními sporty na řece Ebro a prohlídkami pamětihodností Zaragozy.
Z GKČD se konference zúčastnily studentky 3.ročníku Lucie Hrbáčková, Šárka Musilová a Tereza Procházková, za pedagogy Mgr. Ondřej Bílý a Mgr. Aleš Vondráček.
Závěrem bych chtěl poděkovat studentům 3.ročníku za jejich perfektní přístup a doufám, že se spolu ještě mnohokráte potkáme na dalších expedicích do neznáma.
Ondřej Bílý
FOTOGALERIE