Dne 13. 12. 2022 se konal program “Za hvězdou Davidovou” pro třídu kvartu. První část pojednávala o holocaustu a přístupu k židům v minulosti, zejména od doby nástupu Adolfa Hitlera k moci. Součástí programu bylo i povídání pamětnice paní RNDr. Michaely Vidlákové roz. Lauscherové (*1936) o tom, jak ona sama válku prožívala s rodiči v Praze a od 1942 do 1945 v Terezíně. Na závěr došlo i na krátké povídání o Masarykově lese, o jehož obnovení se paní Vidláková zasadila a v roce 2023 dojde ke znovuotevření.
Podle anonymních dotazníků vyplněných žáky vyplynulo, že se program setkal s velkým úspěchem a zaujetím i u těch, které dějepis moc nebaví. Děkujeme paní doktorce Vidlákové a panu Radku Hejretovi za skvělý a vědomostně obohacující program. Moc jsme jej uvítali.
Kryštof Peckl, kvarta
Některé vzkazy studentů lektorům po programu:
Moc bych vám chtěl poděkovat za možnost setkat se s paní Vidlákovou a vyslechnout její velmi zajímavý a dojemný příběh. Moc se mi to líbilo.
Děkujeme, že jste k nám přišla a vylíčila svůj příběh. Zajímá mě, jak pokračoval, evidentně nebyl jednoduchý ani potom. (po válce se rodina pokusila emigrovat, pamětnice skončila v komunistickém vězení)
Moc mě bavilo vaše vyprávění. A zaujalo mě téma Masarykova lesa v Izraeli.
Nemyslel jsem si, že někdy budu mít příležitost mluvit s takovým pamětníkem. Pohledy a vzpomínky paní Vidlákové byly poutavé.
Povídání paní Vidlákové mě velice zaujalo. Překvapilo mě, že byla v některých těžkých momentech vlastně šťastná. Bylo to štěstí v neštěstí.
Obdivuji paní Vidlákovou, že i v pokročilém věku je takto aktivní, cestuje a zasadila se o obnovu Masarykova lesa. Opravdu máte můj obdiv!
Myslím, že toto téma je velmi důležité a jsem rád, že jsem měl možnost zažít tento program. Paní Michaela Vidláková byla ochotná na vše odpovědět. Moc děkuji za možnost pochopit souvislosti a dozvědět o tématu více.