Kronika

Volby na Gymnáziu Karla Čapka

28.1.2015

Studenti sexty se na lednové volby roku 2015 začali připravovat už na začátku října 2014. Cílem projektu, který vznikl v rámci předmětu základy společenských věd a nad jehož průběhem převzal kontrolu profesor Václav Čada, bylo vytvořit vlastní politickou stranu, a to se vším všudy.

Nejprve si celkem pět skupin rozdělilo ideologie napříč politickým spektrem bez ohledu na to, zda s myšlenkou politické strany souhlasí, či ne. Pak už si každá strana pracovala na svém názvu, logu a propagačních plakátech. To ale nebylo vše. Každá skupina vytvořila i vlastní web:

 kde stále můžete nalézt vše, co by vás zajímalo, včetně programů, a to nejen v češtině, ale i ve dvou jazykových mutacích (anglický a francouzský/německý jazyk).

Propagační kampaně se naplno rozjely hned po konci vánočních prázdnin a mohli jste se do nich zapojit i vy. Jednotlivé akce zahrnovaly rozdávání ovoce, sladkostí a drobných předmětů, soutěž o nejlepší fotku a samozřejmě nepřehlédnutelné plakáty. Poté následovaly volby, které se konaly 15. ledna 2015 a zaznamenaly 81% účast. Vůbec nejvíce hlasů získala od voličů strana LSND (liberální strana), následovaná Nejlepší stranou (ultrakonzervativní strana) a Kostrou (konzervativní strana). Strana SSMK (ultralevicová strana) se umístila jako čtvrtá, jako pátá pak skončila strana SOS (levicová strana). Ostatně se na volby v číslech můžete podívat ve statistickém zpracování níže. Za všechny strany děkuji všem voličům za tak vysokou volební účast.

Cílem projektu tedy nebylo pouze vytvořit vlastní politickou stranu, ale také uvědomit si, jak s námi může propaganda manipulovat. V každém případě si teď už dobře promyslíme, koho volit, a to nezávisle na zdařilosti volební kampaně.

Eliška Krocová, sexta

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: volby společenské vědy