Kronika

Pět dní v Evropě

30.5.2015

Od 4. do 9. 2015 května jsem měla možnost zúčastnit se evropského semináře Think Europe, který se konal v německém Europahausu Bad Marienberg – Domu Evropy v Bad Marienbergu. Shodou nešťastných okolností jsem se za Gymnázium Karla Čapka účastnila sama, ačkoliv jsme původně měly vyjet ještě se spolužačkou. Odjezd se konal z Prahy z Hlavního nádraží. Cesta proběhla v klidu a vyjma dlouhé doby jí nebylo co vytknout.
Po příjezdu na místo jsme byli seznámeni s pravidly, která nás sice příliš neomezovala, ale o to přísněji bylo trestáno jejich porušení. Informace nám byly podávány v němčině, pro méně zdatné byly vzápětí překládány do angličtiny. Poté, co nám bylo sděleno vše důležité, jsme byli přivedeni na ubytovny. Kromě večeře jsme měli po zbytek večera osobní volno, jež většina z nás využila k seznamování se.

Ti, co se nestihli seznámit během prvního večera, měli příležitost hned druhý den, kdy součástí dopoledního programu byla vědomostně-seznamovací hra. Náplní odpoledne byla příprava na "Country market", během něhož měla skupina z každé zúčastněné země prezentovat zábavnou formou svou domovinu. Nejvíce nás překvapila maďarská skupina, která si připravila národní písně s kytarovým doprovodem.

Ve středu jsme měli možnost výběru, zdali chceme na exkurzi do Frankfurtu nad Mohanem či do Kolína nad Rýnem. Vzhledem ke skvělému kolektivu Čechů jsem se přidala k exkurzi do Frankfurtu. Tohoto rozhodnutí jsem později opravdu nelitovala.  Na exkurzi jsme se seznámili s historickou tváří města i s jeho mrakodrapy. Po společné části následoval rozchod. Volný čas jsme si velmi užili a to nejen návštěvou nákupního střediska, ale i prohlídkou muzea moderního umění, které nás velmi oslovilo.

Čtvrtečním programem byla samostatná práce na cizojazyčných článcích na různá témata. Ti, kteří chtěli, mohli večer strávit na bowlingu.

V pátek ráno jsme prezentovali své čtvrteční práce. Odpolední program byl o poznání zábavnější. Byla to návštěva Kletterwaldu, tedy lanového parku, kde si každý z nás mohl otestovat svou zručnost ve výškách. V sobotu již následoval odjezd, na který se nikdo z nás netěšil, neboť jsme utvořili skvělý kolektiv.
Díky různorodosti zúčastněných národů jsem během celého týdne mluvila jak německy, tak anglicky a dokonce i francouzsky. Semináře v Europahaus Bad Marienbergu zcela jistě všem doporučuji, jedná se o skvělou příležitost procvičit se v jazycích.

Gabriela Suchopárová, septima


související články: Německo Think Europe