Kronika

Matematická exkurze

6.11.2015

Ve středu 4. listopadu 2015 se 33 studentů septimy, oktávy a 4. ročníku zúčastnilo matematické exkurze.

Vyslechli si přednášku prof. Michala Křížka Kouzlo čísel, která se uskutečnila v rámci Týdne vědy v Matematickém ústavu Akademie věd České republiky. Zde nám byla představena i knihovna (jedna z největších v Evropě), její sklad a dokonce jsme mohli nahlédnout do trezoru, ve kterém jsou uchovávány nejvzácnější exempláře. Nahlédnout jsme mohli i do nejstarší uložené knihy - Kupeckých počtů z roku 1584. Poté jsme se přesunuli do budovy ČVUT na Karlově náměstí a pokusili se vypozorovat při kývání Foucatelova kyvadla ve dvoraně rotaci Země.

Cestou k budově Akademie věd České republiky na Národní třídě jsme prošli kolem chrámu sv. Cyrila a Metoděje a zkontrolovali, zda Vojtěch Hynais stále hledí na svou oponu v Národním divadle (busta v Ostrovní ulici). Ve vstupní hale AV ČR si studenti prošli nadživotním modelem srdce. Po upozornění, že na křižovatce před Národním divadlem 10. října 1932 spadl pod kola nákladního auta a zranění ještě téhož dne podlehl 73-letý učitel Jan Buchar, průkopník lyžování a horské turistiky v Krkonoších, přítel Bohumila Hanče, byla akce oficiálně ukončena.

Vytrvalci ještě prošli kolem kubistické pouliční svítilny v rohu Jungmannova náměstí a závěr patřil filosoficko-psychologické disputaci o smyslu učitelského povolání nad sklenkami kávy a čaje v cukrárně v pasáži Světozor.


související články: matematika týden vědy