Ve dnech 22. - 24. března se studenti septimy, několik jedinců ze sexty, dva odvážní z 2.ročníku a jedna studentka z 3.ročníku zúčastnili historicko-výtvarného projektu v Německu. Samozřejmě jsme nejeli sami. Naši skupinu provázely tři skvělé profesorky. Tímto bych jim chtěla poděkovat za to, že to s námi vydržely.
Vyjeli jsme plni nadšení a očekávání ve čtvrtek ráno od sportovní haly. Což se nám líbilo, protože jsme byli omluveni z vyučování, avšak nejeli jsme se rekreovat, ale reprezentovat naše gymnázium. Počasí nám velmi přálo, jarní sluníčko nám svítilo na cestu a bylo příjemné teplo.
Náš první cíl po šesti hodinách cesty autobusem byl koncentrační tábor Saschenhausen. Absolvovali jsme prohlídku tábora. Večer se konal slavnostní program na počest Josefa Čapka, který v Saschenhausenu nuceně strávil poslední roky svého života. Studenti se na programu podíleli také, předvedli své krátké prezentace o životě a tvorbě tohoto významného malíře a spisovatele. Na závěr předvedla hudební část skupiny excelentní pěvecké vystoupení.
Po programu, už za tmy, nastal přesun na studentskou ubytovnu do nedalekého městečka Wandlitz, kde jsme bydleli. Bylo nám řečeno, že nedaleko ubytovny je velké jezero. Až po probuzení všichni s údivem zjistili, že ono zmiňované jezero je jen za plotem, tedy pár metrů od ubytovny.
Druhý den jsme byli rozděleni společně s několika německými studenty do skupin a potom jsme při prohlídce památníku nacházeli informace k zadaným tématům. Při této příležitosti jsme měli možnost procvičit si cizí jazyk.
Třetí den nám dal možnost shodit nabraná zimní kila celodenní procházkou po Berlíně. Měli jsme možnost si prohlédnout nejvýznamnější místa této metropole, například Brandenburskou bránu, Postupimské náměstí, Reichstag, Alexanderplatz či parkoviště postavené na místě původního Hitlerova bunkru.
Poslední den začal šokem ze sebrané hodiny, což vadilo zvláště ve chvíli, kdy si mnozí uvědomili, kdy naposledy vstávali v neděli v šest ráno. Zbytek dne jsme strávili na Ostrově muzeí v Berlíně. Zde jsme navštívili muzeum Pergammon, kde byla k vidění například známá Ištařina brána z Babylonu.
Domů jsme odjížděli všichni neradi. Nikdo se nechtěl vrátit z pohádky do reality. Každý z nás si odnášel kromě několika suvenýrů hlavně plno dojmů a nezapomenutelných zážitků. Už teď se těšíme na další exkurzi a doufáme, že bude aspoň tak vydařená, jako tato.
Bára Rambousková, sexta
související články: Německo Josef Čapek Berlín Saschenhausen