Kronika

Jak jsme vyhráli florbal aneb Nic se nevzdává předem

6.12.2010

2. prosince 2010 se v Sedlčanech konalo okresní kolo Středoškolských her ve florbalu. Náš tým reprezentovali tito studenti - brankář: Tomáš Šimek, obránci: Filip Fišer, Roman Šebek, Josef Horký a Martin Švirk, útočníci: Aleš Hovorka, Vojtěch Paul, Jakub Brabec a Tomáš Krejcárek.

Byl to neuvěřitelný den. Nechybělo mnoho, abychom se tohoto turnaje vůbec nezúčastnili. Nemohu si odpustit, abych vám to celé nepopsal. Ráno v 6:50 nám měl odjíždět bus z náměstí. Jelikož celou noc padal sníh, čekali jsme, zdali vůbec autobus přijede. Přijel v 6:55 a v 7:10 už byl z Příbrami spoj do Sedlčan. Dorazili jsme do Příbrami v 7:15 a k naší smůle jsme bus nestihli, i když jsme doufali, že přijede také déle. Další bus jel v 9:40, a proto jsme se uchýlili do blízké benzínky, kde jsme řešili, co dál. Po hodině telefonátů a diskusí a za třeskutého mrazu jsme byli rozhodnuti jet domů.

Ale naši dva spoluhráči to nevzdali. Vojta Paul a Roman Šebek „povolali“ své otce a strýce, aby zajistili náhradní dopravu na turnaj a naše profesorka M. Brabencová zatelefonovala do Sedlčan, aby nám odložili zápasy, že přijedeme později.

Dorazili jsme do haly a za pár minut jsme hráli zápas proti Gymnáziu pod Svatou Horou. Hned v počátku nás soupeři zmáčkli tak, že jsme nevěděli, čí jsme. Během chvilky jsme prohrávali 0:1, ale srovnali na 1:1, když první branku na turnaji po nahození na brankáře vstřelil V. Paul. Moc se nám nedařilo a po několika minutách jsme opět prohrávali, ale půl minuty před koncem nahodil J. Brabec míček na bránu a brankář, soupeřova největší slabina, zklamal - nikoli nás - a gol nechytil. Zápas tak skončil 2:2. Věděli jsme, že příčina naší prohry byla celková nerozehranost a promrzlé nohy neběhaly, jak by měly.

Druhý zápas jsme hráli s GaSOŠE  Sedlčany. Vzhledem k tomu, že jsme měli s družstvem ze Sedlčan společnou šatnu, navázali jsme s nimi velmi kamarádský vztah. Ale teď k zápasu. Po vyhrané buly A. Hovorky, vstřelil Aleš nejrychlejší gól na turnaji, jen 11 vteřin po začátku zápasu. Soupeř ale otočil na svou stranu a vedl 2:1. My se nevzdali a Tomáš Krejcárek dal na 2:2, což byl konečný stav.

Hecovali jsme naše kamarády ze Sedlčan, aby porazili naše dřívější soky z Gymnázia pod Svatou Horou a mohli jsme společně postoupit do semifinále. Přání se stalo skutečností a GaSOŠE Sedlčany vyhrálo 3:0 nad Gymnáziem pod Svatou Horou.

Závěrečný zápas skupiny jsme vyhráli 6:0 nad Červeným Hrádkem, když T. Krejcárek vsítil hattrick a J. Brabec, A. Hovorka a V. Paul dali po 1 brance.

Semifinále Gymnázium Karla Čapka Dobříš - Střední průmyslová škola Příbram 2 : 1 Vyhecovaný zápas.

Průmyslovka si nejspíše myslela, že nás porazí lehce, ale už ve druhé minutě jí T. Krejcárek uštědřil ránu, když vstřelil první gól zápasu. 1:0. Potom se hra uklidnila a byl to vyrovnaný boj, mohli jsme přidat další branku my, ale soupeř udeřil a srovnal na 1:1. Ještě v první polovině zápasu po krásné přihrávce A. Hovorky a stejně nádherné střele J. Brabce do protipohybu brankáře průmyslovky se náš tým ujal vedení 2:1. Tento stav jsme uhájili i díky obětavosti obránců, zvláště R. Šebka, který mi pomohl v blokování střel soupeřů. A tak jsme překvapivě, ale zaslouženě postoupili do finále. Nikdo tomu nemohl uvěřit, ale bylo to tak. Celý tým hrál výtečně a já smekám klobouk.

Semifinále GaSOŠE Sedlčany - Integrovaná střední škola Příbram 2:2 / v normální hrací době / 2 : 1 po nájezdech

Velmi vyrovnaný boj dvou velkých rivalů, kdy dlouho nebylo jasné, kdo zvítězí. Nakonec se radovali kamarádi ze Sedlčan a my jsme jim vítězství přáli, i když jsme věděli, že zápas o první místo s nimi nebude lehký.

Finále: Gymnázium K. Čapka Dobříš - GaSOŠE Sedlčany 0 : 0 / v normální hrací době / 1 : 0 po nájezdech

Nejen my, ale i soupeři byli rádi, že se letos bude hrát finále ve florbaleu bez přítomnosti příbramských škol a bude se hrát v duchu fair play. Utkání, které si budeme navždy pamatovat a vzpomínat na něj, jako na jeden z mnoha krásných okamžiků, které jsme prožili na této škole. Vlétli jsme na soupeře ve velkém stylu, ale ten odolal našim akcím i střelám s velkým štěstím, když po jedné střele skončil míč na tyči. V druhé polovině nás soupeř doslova dusil na naší polovině. To, co se stalo pár minut před koncem, tomu bych říkal zkrat našich dvou týmových hráčů.

Nejdříve byl A. Hovorka vyloučen za nesportovní chování vůči rozhodčímu a poté, když zbývalo přibližně 15 vteřin do konce Alešova trestu, R. Šebek odhlavičkoval míč, což se ve florbalu nesmí, a byl také vyloučen. Následovala přesilovka 5 na 3, která vůbec nebyla jednoduchá, tlak soupeře byl obrovský, ale nakonec jsme odolali. Soupeř pokračoval v přesilovce 5 na 4 a tu také nevyužil. Oddechli jsme si. Na konci normální hrací doby byl stav 0:0!

Všichni víme, co následovalo. Jely se nájezdy. Drama vrcholilo. Finále, jak má být. Los jsme vyhráli, a tak jsem rozhodl, že pojedeme nájezdy první my. První nájezd jel Filip Fišer. Pomalu se blížil k bráně a z jeho následné střely gól nepadl.Soupeř se také chystal k nájezdu a udělal prakticky to samé jako náš první exekutor, ale jeho střelu jsem vyrazil. Druhý nájezd. Na scénu šel J. Brabec. Pomalu se blížil k brance, a když už byl u brány, pokusil se o „blafák“, ale míček si posunul moc od sebe a gólman ho nohou odkopl. Další nájezd soupeře. Když už soupeř byl u brány, snažil se mě dostat na zem, což se mu nepovedlo, a když po dvou rychlých změnách směru vystřelil, tak jsem naštěstí stihl reagovat a střelu zneškodnil. Třetí nájezd jel Aleš Hovorka.

Naše celá střídačka se chytla za ramena jako v Naganu a čekala, co se stane. Aleš si nájezd vychutnával, šel pomalu, brankář si proti němu vyjel a Aleš ukázal pevné nervy a brankáře suše přeloboval a posunul nás blíže k vítězství.Bylo to vše v mých rukách. Když míč chytnu či vyrazím, vyhrajeme.

Na nájezd soupeře se postavil hráč, který v semifinále dal oba svoje nájezdy. Cítil jsem tlak, slyšel jsem v dáli povzbuzování svých spoluhráčů, když jsem se ocitl tváří v tvář soupeři. Byl už dost blízko, a tak se pokusil pouze o zoufalou střelu, která se mezi dvě tyče nevešla, a já se rozeběhl ke střídačce a už jen cítil mráz, kterých mi běhal po zádech. Dalších pár okamžiků se celý náš tým nacházel v radostném objetí a řevu.

Nejlepším střelcem našeho týmu se stal náš nejmladší hráč Tomáš Krejcárek z 1. ročníku.A náš tým se může těšit na krajské kolo, které se bude hrát v dubnu 2011 ve Slaném. Budeme se snažit, abychom uhájili čest nejen našeho týmu, ale hlavně GKČD. Děkuji celému týmu a naší paní profesorce Martině Brabencové.

Tomáš Šimek, 3. ročník


související články: florbal úspěch soutěž