Expedice Oksron Expedice s poněkud krkolomným názvem (slovo Norsko pozpátku) přinesla všem zúčastněným studentům spoustu nových zážitků a zkušeností.
Na konci června se poštěstilo bývalé sextě Gymnázia Karla Čapka Dobříš v rámci výměnného programu absolvovat cestu do Norska. Všichni byli nadšeni nádhernou přírodou, poznali jinou kulturu, zdokonalili se v anglickém jazyce.
Navázaná přátelství vyčkávala celé prázdniny a již v září nás čekalo opětovné setkání s našimi novými kamarády. Tentokrát jsme byli hostiteli my studenti, naše rodiny, profesoři a spolu s námi i celá škola.
Projekt nesl název "Vltava a její význam pro život v Čechách" a mohl se uskutečnit díky finanční podpoře České národní agentury Mládež. Jeho hlavní náplní byla třídenní expedice do Jižních Čech. Cestovali jsme autobusem do Vyššího Brodu, kde jsme napěchovali barely našimi objemnými zavazadly a začali jsme sjíždět Vltavu. V odpoledních hodinách jsme dopluli do Rožmberku. Tam jsme se v areálu hradního komplexu ubytovali a pak jsme se vypravili na noční prohlídku s Bílou paní, která i ty nejotrlejší studenty zahnala po perném dni rovnou do postele.
Další den nás čekal sjezd úseku Rožmberk - Český Krumlov, který se kvůli pomalému toku řeky protáhl asi na 4 hodiny a nejednomu z nás přivodil puchýře a otlačeniny. Byli jsme unaveni, ale všichni jsme se těšili, že si prohlédneme historické centrum Českého Krumlova. Poté jsme se přesunuli do dvou ubytovacích zařízení, protože ubytovat 55 lidí najednou je v Krumlově téměř nemožné. První skupinka vzala útokem motel Sport, druhá chatky u vzdálenějšího motorestu. Ty se zdály být výhrou a jejich společenská místnost skvělým cílem pro naše večerní aktivity.
Ráno nás odvezl přistavený autobus do Českých Budějovic, kde byla zajištěna prohlídka pivovaru Budvar. Po delikátní ochutnávce jsme se rozprchli naobědvat a prodiskutovat nově nabyté zážitky. Zpáteční cesta na Dobříš byla provázena únavou, která se nad námi vznášela ještě celé odpoledne, které téměř všichni věnovali odpočinku.
Čtvrtek jsme převážné strávili ve škole. Norské studenty jsme provedli budovou školy, zavedli je do hodin anglického jazyka, kde konverzovali s ostatními žáky gymnázia. V aule školy proběhlo hodnocení výsledků celého projektu. Poté jsme se převlékli do sportovního a začali se připravovat na fotbalové a volejbalové utkání. Fotbalovému zápasu dominovali norští studenti nejspíše díky sportovnímu zaměření své školy a častým tréninkům. Proto naši chlapci podlehli rychlým norským nohám skoro až neuvěřitelně 2 : 6. Záchranou gymnázia byl dívčí volejbalový tým, který nakonec vyrovnaný zápas dotáhl ke konečnému vítězství 3 : 2. V nabitém dnu jsme našim hostům ještě ukázali dobříšský zámek. A v pozdních odpoledních hodinách jsme se vraceli do rodin.
Poslední společný den jsme strávili v Praze, kde jsme naše kamarády provedli historickým centrem. Toto odpoledne bylo posledním společným, a proto nemohlo chybět tradiční večerní rozloučení, které některým studentům značně znepříjemnilo časné vstávání. Okolo osmé hodiny ranní jsme se všichni sešli u dobříšské sportovní haly, kde jsme se rozloučili. Pobyt plný emocí, dojmů a nových zážitků skončil. A my doufáme, že se s našimi novými známými znovu shledáme.
Dorota Štětinová, septima